Zapraszamy do udziału w wydarzeniach XIX Podgórskich Dni Otwartych Drzwi – 26 września 2020 r.

Zapraszamy do udziału w wydarzeniach XIX  Podgórskich Dni Otwartych Drzwi – 26 września 2020 r.

 

Po raz kolejny w ramach wydarzeń Podgórskich Dni Otwartych Drzwi będzie zwiedzane obiektów związanych z kobierzyńskim Szpitalem.

W sobotę 26 września o godz. 11.oo odbędzie się spotkanie z dawnym Zajeździe Pod Kotwicą przy ul. Limanowskiego 5. Po raz pierwszy opowiemy historię „Zajazdu Pod Kotwicą”, który odegrał w latach powojennych niezwykle ważną rolę w dziejach krakowskiej psychiatrii. To właśnie w tym budynku w 1946 roku dr Władysław Stryjeński, jeden z najwybitniejszych polskich lekarzy psychiatrów, utworzył pierwszą i przez wiele lat jedyną w Krakowie (oraz jedną z pierwszych w Polsce) Przychodnię Zdrowia Psychicznego, co było w tamtym czasie dokonaniem pionierskim O przychodni oraz o jej twórcy, doktorze Władysławie Stryjeńskim opowie Damian Leszczyński. Będzie można również obejrzeć wystawę poświęconą temu zasłużonemu lekarzowi i działaczowi społecznemu.

 

Drugim obiektem PDOD będzie Cmentarz przy ul. Czerwone Maki, spacerrozpocznie się o godz. 15.00

Kobierzyńska nekropolia czyli cmentarz przy Czerwonych Makach przez wiele lat był integralną częścią Szpitala Psychiatrycznego w Kobierzynie. Był on miejscem wiecznego spoczynku zarówno pacjentów, jak też pracowników Szpitala. W trakcie krótkiego spaceru po kobierzyńskiej nekropolii poznamy historię cmentarza, odwiedzimy groby kilku przedwojennych dyrektorów Kobierzyna, a także… siostry Józefa Piłsudskiego, która była pacjentką kobierzyńskiej placówki. Przypomnimy też tragiczne lata II wojny światowej, wspomnimy pacjentów zamordowanych w 1942 r. i zapalimy znicz na ich zbiorowej mogile. Oprowadzają: Maciej Bóbr i Damian Leszczyński oraz pani Urszula Kryształowicz – niestrudzenie zbierająca materiały do dziejów wsi Kobierzyn.

 

Skip to content