Wystawa poprojektowa “Oczarowanie -Odczarowanie”. Art Brut i Artetreapia w Babińskim”. Zbliża się finisaż.
Od 12 września do 8 października w salach budynku teatru oglądać można poprojektową wystawę „Oczarowanie – Odczarowanie. Art Brut i Arteterapia w Babińskim”
Od maja 2015 roku Fundacja Pomocy Chorym Psychicznie im. Tomasza Deca realizuje projekt „Oczarowanie-Odczarowanie. Art Brut i Arteterapia w Babińskim”. Projekt polegał na zapoznaniu uczestników – osób niepełnosprawnych z zaburzeniami psychicznymi oraz seniorów – ze zjawiskiem zwanym Art Brut oraz ich udziale w warsztatach twórczych. Uczestnicy uczestniczyli w spotkaniach ze sztuką (wykładach, oprowadzaniu po wystawach i spotkaniu z artystą reprezentującym Art Brut) oraz w warsztatach twórczych. Mieli możliwość pracować w różnych technikach – malowali mural, rysowali pastelami, haftowali, lepili z gliny, wykonywali ptaki z filcu, rzeźby z masy papierowej i niewielkie kompozycje „z mchu i paproci”. Celem projektu było pokazanie, że warto spróbować własnych możliwości artystycznego działania i że podobnie, jak w przypadku większości artystów Art Brut nie trzeba do tego artystycznego wykształcenia.
Wystawa zorganizowana została w ramach projektu, by pokazać efekty tej warsztatowej pracy. W ramach wernisażu zaprezentowano także materiały filmowe z warsztatów, z których następnie powstanie film dokumentujący projekt. Będzie on dostępny na portalu You Tube, a link znaleźć będzie można na stronie Fundacji, a także Szpitala.
Dlaczego Art Brut? Art Brut (sztuka surowa) to określenie twórczości ludzi bez artystycznego wykształcenia, odrzuconych lub izolowanych (np. w szpitalach psychiatrycznych) tworzona często samotności, z głębokiej wewnętrznej potrzeby, do niedawna ceniona tylko przez nielicznych.
Dlaczego Arteterapia? Bo w Szpitalu Babińskiego praktykuje się ją z sukcesem od pół wieku. Prekursorką była dr Noemi Madejska, później kontynuował ja dr Andrzej Kowal, który doprowadził do powstania wielu pracowni terapeutycznych umożliwiających operowanie różnymi środkami wyrazu i różnymi technikami. Obecnie pracownie terapii zajęciowej znajdują się niemal na każdym oddziale, a specjalistyczne pracownie działają w Interdyscyplinarnym Centrum Terapii. Szpital zbiera także prace pacjentów a złożona z nich kolekcja liczy ponad 4000 prac.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
i realizowany przy wsparciu Województwa Małopolskiego
Serdecznie zapraszamy na wernisaż Wystawy, która prezentuje prace blisko 100 uczestników Projektu. zainteresowanych prosimy o kontat e-mailowy
maciej.bobr@babinski.pl lub telefoniczny 881-940-515