Stała wystawa o chorowaniu, leczeniu i zdrowieniu “Uważaj na głowę” przygotowana przez osoby po kryzysach psychicznych

“Uważaj na głowę”

Stała wystawa o chorowaniu, leczeniu i zdrowieniu

przygotowana przez osoby po kryzysach psychicznych

 

W Szpitalu  Kliniczny im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie od końca lutego 2016 roku można zwiedzać wystawę “Uważaj na głowę” przygotowaną w ramach projektu “Kobierzyn Bliżej” realizowanego w latach 2015 -2016 przez Stowarzyszenie Antropologiczne  “Archipelagi Kultury” oraz Szpital.

Celem projektu (finansowanego ze środków EOG tzw. Mechanizmu Norweskiego, administrowanych  przez Fundację Batorego) było przeciwdziałanie stygmatyzacji osób chorych psychicznie poprzez pokazanie choroby, leczenia, sytuacji po wyjściu ze szpitala psychiatrycznego i procesu zdrowienia, z punktu widzenia osób z doświadczeniem kryzysu psychicznego. Taka prezentacja ma ułatwić  ich zrozumienie przez bliskich, znajomych, przyjaciół oraz przez wszystkich, którzy o chorobach i zaburzeniach psychicznych wiedzą niewiele  lub nic. Szybko okazało się że cieszy się ona zainteresowaniem także wśród profesjonalistów oraz studentów takich kierunków, jak medycyna psychologia, pedagogika czy praca socjalna. Inny niż a podręcznikach punkt widzenia, pokazuję czego doświadczają i co czują osoby w kryzysie psychicznym oraz ich sytuację społeczną – niezrozumienia, odrzucenia i  wykluczenia. Zrozumienie tej grupy jest sprawą kluczową, zważywszy, że 23,4% Polek i Polaków doświadczy w swoim życiu zaburzeń psychicznych.

Uczestnicy grupy projektowej – osoby z doświadczeniem kryzysu psychicznego – postanowili pokazać swoje przeżycia związane z chorowaniem, leczeniem i procesem zdrowienia, o czym opowiedzieli o swoich doświadczeniach w formie zanonimizowanych  wywiadów. Cytaty, a także nagrania zaczerpnięte  z tych 30 indywidualnych historii posłużyły, jako materiał do zbudowania narracji – uniwersalnej opowieści o doświadczeniu chorowania, leczenia i zdrowienia. Pokazuje ona, w sposób niekiedy  bardzo poruszający, sytuacje, z jakimi muszą mierzyć się osoby chorujące. Umieszczona w podziemiach i zaaranżowana, tak by przypominała ciemny labirynt wystawa, sama stanowi metaforę choroby – jako  zejścia do podziemia ludzkiej egzystencji.

Przewodnikami po wystawie są osoby po kryzysach psychicznych, które w trakcie oprowadzania dzielą się również własnymi doświadczeniami, część z nich brała udział w projekcie, inni dołączyli do grupy projektowej – spotykającej się regularnie co miesiąc  i otwartej dla nowych uczestników.  Grupa projektowa dyskutuje nad ewentualnymi modyfikacjami wystawy, omawia bieżące sprawy związane z jej funkcjonowaniem oraz podejmuje nowe wyzwania, ostatnio przygotowanie sesji naukowej i wystawy poświęconej dr. Władysławowi Styjeńskiemu .

Co roku (w kolejne rocznice otwarcia wystawy) odbywają się także otwarte prezentacje związane z wystawą, którą przez trzy lata od chwili otwarcia odwiedziło ponad 3000 zwiedzających.

Wystawę można zwiedzać, z uwagi na konieczność obecności przewodnika, po uprzednim umówieniu się drogą mailową – adres maciej.bobr@babinski.pl ewentualnie telefonicznie tel. 12 65 24 469, kom. 881 940 515.

Skip to content