Oddział Psychiatryczny Kraków – Podgórze II (OP-P II)

Telefon do jednostki (12) 65 24 260

Kierownik Oddziału (12) 65 24 260

Gabinety Lekarskie:  (12) 65 24 264;   (12) 65 24 265;   (12) 65 24 261

Pracownik socjalny: (12) 65 24 260

Telefon do Pacjentów (12) 6524 298

 

Kierownik Oddziału: lek. med. Małgorzata Bryła – specjalista psychiatra

Lekarze:

lek. med. Martyna Kędziora-Wysocka – specjalista psychiatra,
lek. med. Olena Bezuhla
lek. med. Karolina Burnóg
lek. med. Natalia Kostecka-Gajewska
lek. med. Anna Moskała
lek. med. Agnieszka Sobuś
lek. med. Katarzyna Załuska
lek. med. Konrad Piech
lek. med. Maciej Kuzia

Psycholodzy:

mgr Aleksandra Galera
mgr Julia Kubik

 

Pielęgniarka oddziałowa:

mgr Danuta Kossak – Machno

 

W związku z powstaniem CZP Podgórze  zmienił się również rejon, z którego pacjentki przyjmowane są do oddziału. .

Oddział zlokalizowany jest w budynku V B na terenie zabytkowego zespołu szpitalno-parkowego i dysponuje 50 miejscami. Obejmuje opieką Pacjentki z Dzielnicy Kraków-Krowodrza i części Dzielnicy Kraków-Nowa Huta oraz powiatów limanowskiego, miechowskiego, bocheńskiego, wielickiego oraz krakowskiego (gminy: Czernichów, Igołomia, Iwanowice, Jerzmanowice, Kocmyrzów, Krzeszowice, Liszki, Michałowice, Skała, Słomniki, Sułoszowa, Wielka Wieś, Zabierzów, Zastów, Zielonki). Oddział przyjmuje kobiety z różnymi problemami psychicznymi: rozpoznanymi psychoz, ostrych psychoz abstynencyjnych, zaburzeń depresyjnych, zaburzeń afektywnych dwubiegunowych, zaburzeń urojeniowych, zaburzeń zachowania u osób upośledzonych, nerwic i zaburzeń adaptacyjnych.

W Szpitalu funkcjonuje Poradnia Psychiatryczna Przyszpitalna działająca w ramach kontraktu z NFZ, w której Pacjenci mogą kontynuować leczenie po zakończeniu hospitalizacji w Oddziale. Rejestracja do Poradni pod tel. 12 6524 570.

Pacjentka zgłasza się do przyjęcia do Szpitala z następującymi dokumentami: skierowaniem na hospitalizację (wydanym przez lekarza Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej lub Oddziału Ratunkowego, bądź lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej), dokumentem tożsamości – ze zdjęciem i numerem PESEL. Podczas przyjęcia do oddziału Pacjentka powinna mieć: ubranie do spania (piżama, koszula nocna), pantofle, bieliznę osobistą (kilka sztuk), przybory do mycia (bez ostrych narzędzi), mydło, szampon, grzebień, ręcznik, nietłukący się kubek, szlafrok bez paska, chusteczki higieniczne.

W oddziale realizowany jest program kompleksowego leczenia farmakologicznego, psychoterapeutycznego i psychospołecznego. Prowadzone są spotkania społeczności terapeutycznej, psychoterapia grupowa, psychoedukacja, warsztaty psychologiczne, indywidualne spotkania w celach diagnostycznych, psychoterapeutycznych i wspierających. W oddziale prowadzona jest terapia zajęciowa – terapia przez sztukę, prace ręczne, biblioterapia, zajęcia ruchowe, zajęcia ogrodnicze. Treningi umiejętności:  higieniczny, dietetyczny, lekowy, samoobsługi, samodzielności. Dodatkowo Pacjentki uczestniczą w zajęciach terapeutycznych poza oddziałem w Centrum Terapii, gdzie korzystają z siłowni, pracowni ceramicznej, pracowni sztuki użytkowej, muzykoterapii, interakcji barw, treningu interpersonalnego, kafejki internetowej, biblioteki, klubu prasowego.

W trakcie pobytu w oddziale Pacjentki są objęte pomocą socjalną, która dotyczy m.in.  formalności związanych z kierowaniem Pacjentek do DPS, pomoc w występowaniu o przyznanie świadczeń finansowych,  usług opiekuńczych; współpracy z różnymi instytucjami pomocowymi, oraz innymi sprawami socjalno–bytowymi warunkującymi powrót Pacjentek do możliwie prawidłowego funkcjonowania społecznego.

ODWIEDZINY są codziennie w godzinach 13.30 – 16.30;
Odwiedziny odbywają się w świetlicy, a tylko u chorych leżących w sali chorych.
Zgodne z decyzją Zespołu ds. Zakażeń obowiązuje rygor sanitarny odwiedzin DDM (dot. COVID-19):
– obowiązuje zachowanie dystansu, dlatego w sali odwiedzin może przebywać w jednym czasie max. 5 osób odwiedzających
– czas trwania odwiedzin to 30 minut (możliwe jest przedłużenie o kolejne 30 minut pod warunkiem, że zachowana jest zasada 5 osób odwiedzających na sali, przy pierwszeństwie nowoprzybyłych odwiedzających).
– osoba odwiedzająca musi być w MASECZCE MEDYCZNEJ przez cały czas trwania odwiedzin
– w razie wystąpienia w oddziale ogniska COVID-19 odwiedziny będą wstrzymane całkowicie.

Z uwagi na specyfikę oddziału psychiatrycznego i bezpieczeństwo pacjentki nie mogą posiadać (PROSZĘ NIE PRZYNOSIĆ I NIE DAWAĆ PACJENTKOM) następujących rzeczy: noży, metalowych widelców, żyletek, maszynek do golenia, lusterek, igieł, nożyczek, naczyń i opakowań szklanych, puszek metalowych, leków w żadnej postaci, suplementów diety, napojów energetyzujących, alkoholu, narkotyków, sznurków, pasków, łańcuchów, drutów, sznurówek, kabli, przewodów, broni, zapalniczek, zapałek. Pacjentkom chorującym na cukrzycę proszę nie przynosić cukru, słodyczy i napojów słodzonych cukrem.

Skip to content