Zapewniamy ciągłość leczenia i opieki. Oferujemy starannie dobrane nowoczesne leki oraz zajęcia dostosowane do potrzeb i możliwości pacjenta, zgodnie z ustalonymi celami leczenia.
Terapia w oddziale prowadzona jest w oparciu o społeczność terapeutyczną, a sam proces leczenia realizowany jest dzięki optymalnemu łączeniu leczenia farmakologicznego oraz oddziaływań psychoterapeutycznych i psychospołecznych. Pierwszym etapem procesu leczenia jest wnikliwa diagnoza pacjenta na różnych płaszczyznach. Adekwatnie do rozpoznania pacjent zostaje objęty odpowiednimi rodzajami oddziaływań terapeutycznych, medycznych i niemedycznych oraz w razie potrzeby udzielona mu zostaje pomoc pracownika socjalnego.
Podstawowymi celami programu terapii i rehabilitacji w oddziale są: uzyskanie remisji objawów chorobowych u pacjenta, motywacji do dalszego leczenia, profilaktyka nawrotów choroby, zwiększanie zasobów pacjenta do radzenia sobie z chorobą oraz w rozumieniu sieci wsparcia społecznego, nabywania kompetencji społecznych i wzmacniania zdrowych obszarów funkcjonowania pacjenta, przywracanie zdolności pacjenta do pełnienia różnych ról społecznych.
Pacjenci leczący się w oddziale mają możliwość korzystania z następujących form terapii – społeczność terapeutyczna, psychoterapia indywidualna i grupowa, psychoedukacja, grupa wsparcia psychospołecznego, muzykoterapia, relaksacja, trening higieniczno-aktywizujący, trening pamięci „Teleexpress”, trening lekowy. Wszyscy pacjenci mają możliwość korzystania z pracowni terapii zajęciowej w oddziale. Dodatkowo pacjenci mogą uczestniczyć w zajęciach terapeutycznych poza oddziałem, gdzie korzystają z pracowni garncarskiej, pracowni florystycznej, pracowni sztuki użytkowej, pracowni komputerowej. Biorą udział w zajęciach z interakcji barw, choreoterapii i siłowni.
Biorąc pod uwagę złożony charakter schorzeń psychicznych, w naszym oddziale funkcjonuje grupa rodzin przeznaczona dla osób bliskich pacjentom, w której można wymieniać się doświadczeniami w komunikacji i w codziennym życiu z chorym, uzyskać wsparcie oraz edukację w tym zakresie oraz uzyskać wgląd we własne przeżycia i charakter relacji rodzinnych. Spotkania odbywają się dwa razy w miesiącu, w pierwszą i trzecią środę miesiąca o godzinie 16.30- 18:30. Tematyka spotkań zależy od potrzeb i zainteresowań rodzin. Zdarza się, że zbliżają się one do grup psychoedukacyjnych – gdy omawiane są konkretne tematy związane z chorobą, np. objawy prodromalne, objawy schizofrenii i ich leczenie. Zakłada się też, że w trakcie takich spotkań znajdują bezpieczne ujście emocje, będące skutkiem trudnych sytuacji z chorym i nieradzenia sobie rodziny z jego chorobą, co sprawia, że i rodzinie, i choremu żyje się lepiej.
W trakcie pobytu w oddziale pacjenci objęci są pomocą socjalną. Mogą otrzymać pomoc ze strony pracownika socjalnego w poprawie swojej sytuacji bytowej, w postaci starania się o zatrudnienie w pracy chronionej, wypełniania i składania dokumentów dotyczących przyznawanych świadczeń socjalnych czy ubiegania się o przyznanie mieszkania chronionego.
Bardzo ważne dla zachowania stabilności stanu zdrowia jest utrzymanie przez pacjenta leczenia po zakończonej hospitalizacji. Oddział jest stacjonarnym modułem Centrum Zdrowia Psychicznego Kraków-Krowodrza. Cześć środowiskowa CZP Krowodrza mieści się przy ulicy Mehoffera 10 w Krakowie. Zapewniamy ciągłość leczenia w postaci oddziału dziennego i poradni specjalistycznych oraz opieki środowiskowej, do której część pacjentów kwalifikowana jest jeszcze w trakcie pobytu w oddziale.