OCZAROWANIE-ODCZAROWANIE. Art Brut i Arteterapia w Babińskim. Fundacja Pomocy Chorym Psychicznie im. Tomasza Deca zaprasza do udziału
„OCZAROWANIE – ODCZAROWANIE. ART BRUT I ARTETERAPIA W BABIŃSKIM”
FUNDACJA POMOCY CHORYM PSYCHICZNIE IM. TOMASZA DECA
Z MYŚLĄ O OSOBACH Z ZABURZENIAMI PSYCHICZNYMI I SENIORACH
REALIZUJE PROJEKT
POŚWIĘCONY SZTUCE SUROWEJ (ART BRUT) I ARTETERAPII
Większość z nas nie wie co oznacza termin ART BRUT. Trudno się temu dziwić, bo ten obszar artystycznej kreacji przed II wojną światową znany był tylko wąskiemu gronu psychiatrów i może surrealistom. Dopiero w 1946 roku za sprawą francuskiego artysty Jeana Dubuffeta zyskał swą nazwę, chociaż pomimo jego wysiłków, jeszcze nie popularność. Od trzech dekad wychodzi z cienia, bo chociaż nadal nazywany jest sztuką marginesu, staje się przedmiotem podziwu i obrotu na rynku sztuki, a dzieła najwybitniejszych twórców osiągają ceny liczone w setkach tysięcy Euro.
Przybliżenie dzieł i postaci artystycznych samouków, twórców, których samorodny talent odkrywany był często przez miłośników osobliwości, to cel projektu, który realizuje działająca przy Szpitalu Klinicznym im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie Fundacja Pomocy Chorym Psychicznie im. Tomasza Deca dzięki wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Samorządu Województwa Małopolskiego.
Uczestnikami projektu są z jednej strony osoby doświadczone kryzysami psychicznymi z drugiej seniorzy, do których Fundacja Deca skierowała ofertę poznania tego obszaru twórczości i podjęcia własnych prób artystycznych przy zastosowaniu nieskomplikowanych technik plastycznych.
Ta oferta to bezpłatny udział w wykładzie prof. Grażyny Borowik, prezentacji wystaw twórców samorodnych i spotkanie z uznanym artystą nurtu Art Brut oraz warsztaty, których efektem ma być zorganizowana na jesieni wystawa prac uczestników. Fundacja czeka na zgłoszenia Seniorów zainteresowanych poznaniem nowego obszaru twórczości i podjęciem własnych artystycznych prób w takich dziedzinach jak haft, mural, rysunek, rzeźba w glinie, czy papier-mache. Wykład, prezentacje i spotkanie mają charakter otwarty, natomiast liczba miejsc na warsztatach jest ograniczona, a o udziale zdecyduje kolejność zgłoszeń. Więcje na temat projektu oraz możliwości udziału na stronie internetowej Fundacji im. Tomasza Deca http://fundacjadeca.org/oczarowanie-odczarowanie
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
i realizowany przy wsparciu Województwa Małopolskiego