Wernisaż wystawy Mirosława Śledzia w Galerii Centrum
GALERIA CENTRUM ZAPRASZA NA WYSTAWĘ OBRAZÓW MIROSŁAWA ŚLEDZIA
WERNISAŻ 7 LUTEGO 2019 R. G. 13.00 BUDYNEK NR XIV
Działająca od trzech lat przy Interdyscyplinarnym Centrum Terapii Szpitala Klinicznego im. dr Józefa Babińskiego SPZOZ w Krakowie Galeria CENTRUM specjalizuje się w prezentowaniu prac artystów zaliczanych do nurtu Outsider Art. W większości są to prace pacjentów lub byłych pacjentów Szpitala. Tym razem prezentuje obrazy pana Mirosława Śledzia z Gdyni, który z kobierzyńskim Szpitalem związany był poprzez udział w plenerach malarskich i wystawach poplenerowych. Znaczący zespół kilkudziesięciu jego prac znajduje się również w szpitalnej kolekcji. Mimo, że pan Mirosław Śledź jest samoukiem jego sztuka to niezmiernie interesujące zjawisko artystyczne.
Mirosław Śledź urodził się w 1961 roku w Gdyni, gdzie nadal mieszka i tworzy. W wieku trzech lat wypadek (wpadł do studni) doprowadził do u niego do uszkodzenia słuchu. W czasie kolejnych pobytów w szpitalach zaczął tworzyć rysowane kredkami martwe natury – tace pełne owoców – jabłek, gruszek, śliwek. Później na jakiś czas zarzucił rysowanie i malowanie.
Gdy miał lat 14 zafascynowała go fotografia, zwłaszcza obróbka zdjęć. Wprawdzie podjął naukę w szkole przygotowującej do zawodu kaletnika, jednak nie było to coś, co zainteresowało by go bardzo. Do szkoły chodził z aparatem na szyi dokumentując między innymi pracę w szkolnych warsztatach. Swoje zdjęcia wysyłał z sukcesem do gazet. W popularnym wówczas tygodniu „Na przełaj” opublikowano jego fotoreportaże właśnie ze szkolnych warsztatów, a także z grzybobrania. Jego prace fotograficzne publikował również profesjonalny miesięcznik „FOTO”. Zdobył jednak zawód i podjął pracę w spółdzielni inwalidów.
Od 1991 roku powrócił do malowania farbami, dwa lata później z tych doświadczeń i prób zrodził się jego własny styl, który nazwał „Kwadratyzmem”. Inspirowany twórczością Kubistów eliminował krągłości budując kompozycje, w której przestrzeń wypełniona jest przez skrajnie zgeometryzowane formy.
Od 1994 roku tworzy w gdyńskim Klubie Miłośników Sztuki prowadzonym przez panią dr hab. Magdalenę Tyszkiewicz[i] – lekarza psychiatrę, specjalistkę w zakresie psychopatologii ekspresji, należącą założonego w 1959 roku przez prof. Roberta Volmata (Międzynarodowego Towarzystwa Psychopatologii Ekspresji, a następnie także Arteterapii), w którym piastowała nawet funkcję Wiceprezydenta. Dzięki dr Magdalenie Tyszkiewicz poznał Michaela Zalewskiego – belgijskiego menedżera, który po raz pierwszy pokazał jego obrazy na zbiorowej wystawie w Brukseli zatytułowanej „Coincidences”. Był to początek znaczonej kolejnymi wystawami także międzynarodowej kariery artysty. Jego prace pokazywane były w wielu galeriach w Polsce i za granicą między innymi w Kioto, Jokohamie, Biarritz, Bordeaux, Chicago, Monachium oraz w Wenecji na około 200 wystawach.
Efekt jego artystycznej pracy, w tym 15 plenerów malarskich, jest około 3000 obrazów, a także liczne filmy, krótkie i nierzadko zabawne (np. „Czarne dziury”), które dostępne są na kanale You Tube[ii]. Prowadzi także blog i vlog. Sztuka jest dla niego powołaniem. Uprawia ją pomimo przeciwności losu, niekiedy obojętności otoczenia czy niesprzyjających okoliczności. Twórczość jest dla niego, podobnie jak dla wielu artystów nurtu Outsider Art z serca płynącą pasja i pomimo zdobytej z czasem popularności swoich obrazów nie traktuje jako „towaru”.
Prace prezentowane na Wystawie w Galerii Centrum pochodzą z kolekcji szpitalnej. Inne obrazy artysty eksponowane są również na stałej wystawie „Outsiderzy z Kobierzyna w sali głównej budynku teatru.
Serdecznie zapraszam Państwa na wernisaż oraz do oglądania wystawy – Galeria Centrum czynna jest w dni powszednie (od poniedziałku do piątku od 9.00 do 15.00) .
Maciej Bóbr
Rzecznik Prasowy
Szpitala Klinicznego
dr. Józefa Babińskiego w Krakowie