CENTRUM ZDROWIA PSYCHICZNEGO DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

W czerwcu 2019 r. w Szpitalu Klinicznym im. dr. Józefa Babińskiego rozpoczęła działalność Poradnia Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży . Jej uruchomienie było odpowiedzią na zidentyfikowane potrzeby w zakresie opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodych ludzi przezywających kryzysy emocjonalne. W listopadzie tegoż roku zaczął działać w szpitalu Dzienny Oddział Psychiatryczny dla Dzieci i Młodzieży, a w kwietniu 2020 r. otwarte zostały działające również w strukturach  Szpitala Babińskiego w Krakowie Poradnie Psychologiczne dla Dzieci i Młodzieży w Skawinie  oraz dla dawnych  dzielnic Krowodrza  i  Podgórze .

We wrześniu 2021 r. rozpoczęła się realizacja finansowanego ze środków programu Unii Europejskiej POWER projektu Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży  Kraków Południe  Projekt ten realizowany jest w partnerstwie z Wydziałem Edukacji Urzędu Miasta Krakowa oraz Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej. Obejmuje różnorodne działania związane ze wsparciem dzieci i młodzieży potrzebujących pomocy  z południowej części Krakowa, a więc nowych dzielnic miasta: Dębniki, Borek Fałęcki, Łagiewniki oraz Swoszowice.   Jednocześnie jednostki, których świadczenia przeznaczone są dla małych i młodych pacjentów (Poradnia Zdrowia Psychicznego, Poradnia Psychologiczna, Oddział Dzienny dla Młodzieży oraz samo ŚCZP DiM Kraków Południe) znajdują się w jednym miejscu w wyremontowanym specjalnie na ich potrzeby budynku IV B na terenie zabytkowego zespołu szpitalno-prkowego w Krakowie Kobierzynie.

Budynek Centrum Dzieci i Młodzierzy       

Obok jest boisko, a w sąsiednim budynku, po zakończeniu jego remontu, zostanie zlokalizowana szkoła dla dzieci i młodzieży korzystających  ze świadczeń dziennych Centrum.

 

Informacje ogólne: 

Kierownik Centrum – lek med. Dorota Wilanowska-Parda specjalista psychiatra i psychiatra dzieci i młodzieży

Koordynator Sekretariatu Centrum – Aleksandra Niechaj  tel. 12 65 24 485

Rejestracja tel. 12 65 24 500

Działania w ramach Projektu Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży Kraków Południe

Punkt Koordynacyjno-Zgłoszeniowy prowadzony przez MOPS czynny od godz. 8.00 do 20.00: 726 204 176

Po zgłoszeniu dziecko lub młody człowiek jest umawiany wraz z rodzicami lub opiekunami na kilka (do 6) spotkań,z czego co najmniej jedno w domu u pacjenta. Na podstawie tych informacji i rozmów opracowywany jest Indywidualny Program Zdrowienia. Obejmuje on skoordynowane działania w postaci psychoterapii indywidualnej, rodzinnej, terapii środowiskowej, udziału w grupach terapeutycznych i podwórkowych. W uzasadnionych przypadkach umawiane są konsultacje lekarza specjalisty  psychiatry dzieci i młodzieży. Istnieje możliwość uczestnictwa w zajęciach oddziału dziennego, a w szczególnych sytuacjach, gdy warunki domowe nie pozwalają na prawidłowe funkcjonowanie i naukę także możliwość pobytu w hostelu. Oddziaływania są skoordynowane i monitorowane przez Case Managera, a ich celem jest zbudowanie możliwie szerokiej sieci wsparcia dla dziecka i jego rodziny.

Niezależnie od tego Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży Kraków Południe prowadzi działania profilaktyczne i informacyjne adresowane do nauczycieli i rodziców oraz innych osób dorosłych kontaktujących się z dziećmi i młodzieżą  z trudnościami psychicznymi.

Celem działań jest wczesne wykrycie kryzysów emocjonalnych u dzieci i młodzieży i otoczenie ich opieką i wsparciem, na tym wczesnym etapie z udziałem rodziny, szkoły i ewentualnie środowisk (organizacje sportowe, kulturalne itp.), których dziecko czy młody człowiek uczestniczy, tak aby nie była konieczna hospitalizacja, a wsparcie przyniosło szybki efekt.

Zobacz także: Oddział Psychiatryczny dla Dzieci i Młodzieży

Skip to content