Podsumowanie 2018 Roku w Szpitalu Klinicznym im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie

12 WYDARZEŃ WAŻNYCH W MIAJĄCYM ROKU

DLA SZPITALA IM. DR. BABIŃSKIEGO W KRAKOWIE

Spośród bardzo wielu wydarzeń jakie miały w tym roku miejsce w kobierzyńskim Szpitalu wybraliśmy 12, jednym na każdy miesiąc. Pokazują one dobrze główne kierunki rozwoju naszej placówki. Znalazły się wśród nich między innymi: dwa nowo otwarte Centra Zdrowia Psychicznego przybliżające naszym pacjentom opiekę, zlokalizowane bowiem poza główną siedziba Szpitala – w Myślenicach i w dzielnicy Krowodrza w Krakowie, dwie konferencje naukowe organizowane przez Szpital, zakończenie obchodów 100-lecia, zmianę nazwy Szpitala czy zakończenie remontów dwóch pawilonów dla chorych. Wszystkie one wpisują się strategiczne priorytety Szpitala, by leczyć najlepiej, tworzyć najlepsze warunku dla naszych Pacjentów, uczyć się i dzielić swoja wiedzą,  dobrze zarządzać, troszczyć się o dziedzictwo i destygmatyzować miejsce i psychiatrię.

Styczeń – 17 stycznia 2018 r. nastąpiło oficjalne otwarcie Centrum Zdrowia Psychicznego w Myślenicach a zarazem wprowadzenie systemu tak zwanej opieki koordynowanej.  Specjaliści – lekarze i pielęgniarki  ze stacjonarnego Oddziału 7A – Małopolska Południe przyjmujący Pacjentów z rejonu  Myślenic, dzięki nowej organizacji pracy będzie ordynowało i opiekowało się chorymi także w nowo otwartej placówce w samych Myślenicach. Mieszkający w tym rejonie chorzy, korzystają więc z konsultacji lekarskiej bliżej swojego miejsca zamieszkania w Poradni Zdrowie Psychicznego lub mogą liczyć na regularne wizyty domowe lekarzy i pielęgniarek  w ramach Zespołu Leczenia Środowiskowego albo też, jesli jest takie wskazanie,  podjąć niestacjonarne leczenie w Dziennym Oddziale Psychiatrycznym w Myślenicach. Wszystkie trzy jednostki znajdują się w strukturze Centrum i są częściowo obsługiwane przez te same osoby, które pracują w Oddziale stacjonarnym, a więc znane już Pacjentom. To ważne dla osób  cierpiących na zaburzenia psychiczne, by w leczeniu niestacjonarnym opiekowały się nimi te same osoby, które miały sposobność poznać w czasie hospitalizacji.

Luty – 27 lutego 2018 r. przypada 2 lata od otwarcia wystawy “Uważaj na głowę”. W tym czasie odwiedziło ją pond 3.000 osób między innymi studenci (pielęgniarstwa, psychologii, medycyny, socjologii, fizjoterapii, prawa), rodziny i bliscy osób  cierpiących na zaburzenia psychiczne i osoby zainteresowane. To jedyna taka wystawa nie tylko w Polsce, która pokazuje chorowanie, leczenie i zdrowienia z punktu widzenia osób, które doświadczyły kryzysu psychicznego.

Marzec – 8 marca 2018 r.  w Galerii „Centrum” otwarto kolejną wystawę prac pacjentów – tym razem pokazywane byłu prace pani Sylwii Mensfeld, która w tegorocznym Ogólnopolskim Konkursie im. Teofila Ociepki otrzymała wyróżnienie. Galeria “Centrum” prezentuje prace pacjentów Szpitala zarówno pochodzące z liczącej około 4000 eksponatów kolekcji szpitalnej jak i te powstające współcześnie w pracowniach terapii.

Kwiecień –  15 kwietnia 2018r.  zakończył się remont Oddziału Psychiatrii  Sądowej – przeprowadzony bez jego zamykania i konieczności przenoszenia przebywających tam Pacjentów. Prace o wartości 1.100.000 zł, znacząco poprawiły warunki, niekiedy liczonych w latach, hospitalizacji.

Maj – 18 i 19 maja 2018 r. odbyła się  konferencja kończąca obchody jubileusz stulecia Szpitala oraz tradycyjnym piknik rodzinny. Prezentacje warsztaty dla dzieci i dorosłych, koncerty, oprowadzania – wszystko to pokazuje, że Szpital psychiatryczny w Kobierzynie nie jest miejscem posępnym i strasznym. Otwartym jako zabytek i park dla pragnących zwiedzać i wypocząć wśród stuletnich drzew – i to nie w roli pacjentów.

Czerwiec – od 26 czerwca 2018 r. dzięki rozwijanej współpracy z Krakowską Akademią i jej Wydziałem Lekarskim i Nauk o Zdrowiu Szpital Specjalistyczny im. dr. Józefa Babińskiego zmienił nazwę  na Szpital Kliniczny. To nie tylko prestiż ale i zobowiązanie, by w zakresie psychiatrii służyć studentom medycyny, jako miejsce specjalistycznej edukacji, praktyk. To także możliwość prowadzenia wspólnych badań z kadrą naukową Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.

Lipiec – w połowie lipca zakończono remont kolejnego zabytkowego pawilonu chorych (IV A)  poprawiając warunki pobytu i leczenia oraz przywracając budynkowi formę zewnętrzną. Wartość prac to około 1.000.000 zł.

Sierpień – z inicjatywy działającej przy Szpitalu Fundacji Pomocy Chorym Psychicznie im. Tomasza Deca rozpoczęto program profilaktyczny dla pacjentów związany z uwrażliwieniem ich na szkodliwy wpływ alkoholu na przebieg leczenia i trzymania dobrego stanu zdrowia.

Wrzesień – 8 września 2018 r. odbyła się kolejna – piętnasta już konferencja naukowa organizowana przez Oddział Leczenia Zaburzeń Osobowości i Nerwic Szpitala Babińskiego zatytułowana „Psychoza i ciało”.

Październik – 10 października 2018 r. w  Światowym Dniu Zdrowia Psychicznego Szpital Babińskiego uruchomił kolejne Centrum Zdrowia Psychicznego tym razem dla krakowskiej dzielnicy Krowodrza. Zlokalizowane przy ul. Mehoffera 10 oferuje świadczenia Poradni Zdrowia psychicznego, dwóch Zespołów Leczenia Środowiskowego (wizyty domowe) oraz Dziennego Oddziału Psychiatrycznego.

Listopad – 16 i 17 listopada 2018r.  wspólnie z Akademia Ingatianum, Uniwersytetem Papieskim im. Jana Pawła II, Katedra Psychiatrii Collegium Medicum UJ i Krakowską Akademią im. A. Frycza Modrzewskiego Szpital Kliniczny im. dr. Józefa Babińskiego m Babińskiego zorganizował drugą już Ogólnopolska Konferencję „Psychiatria i Duchowość”. To dyskusja Środowiska psychiatrów i psychologów klinicznych oraz duchownych i teologów pokazująca różne punkty widzenia i różne spojrzenia na zaburzenia i choroby psychiczne.

Grudzień –  8 grudnia 2018 r.  Szpital Kliniczny im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie zakończył wielki projekt szkoleniowy – Kontakt w leczeniu – adresowany do pracowników medycznych (lekarzy pielęgniarek, farmaceutów i niemedycznych w tym rejestratorek, pracowników socjalnych, a nawet policjantów – z zakresu komunikacji interpersonalnej z osobami cierpiącymi na zaburzenia psychiczne i ich bliskimi. Łącznie przeszkolono imponującą liczbę 2519 osób z Małopolski i Podkarpacia. Projekt realizowany w ramach Narodowego Programu Zdrowia finansowany był przez Ministerstwo Zdrowia.

Nawet tylko te wybrane wydarzenia pokazują, że Szpital Kliniczny im. dr. Józefa Babińskiego jest placówką, która rozwija się i podejmuje nowe wyzwania dla dobra Pacjentów i ich bliskich, udowadniając jednocześnie, że Szpital może działać bliżej pacjentów, z myślą o ich wygodzie i komforcie leczenia, ze podejmuje różne wyzwania i zmienia oblicze psychiatrii.

Podziel się swoją opinią

Skip to content